Ana Sayfa>> Kültür Sanat
Okuma Süresi 5dk
Unutulmaz Bir Tatil İçin Yazın Yapılacaklar
Alper / 18 Haziran
255 0
Hepimiz bütün yılın stresini ve yorgunluğunu yaz tatilinde atmak isteriz. Kimimiz bunu 1 haftaya kimimiz de 1 aya yayarız. Peki yazın yapılacaklar denildiği zaman denize girmekten başka aklınıza ne geliyor? Yaz mevsimi türlü güzellikleri önümüze seriyor. Bize denizden başka birçok şey daha vaat eden yaz süresince, yüzmekten farklı olarak çeşitli aktiviteler de yapmamız mümkün. Biz de bugünkü yazımızda sizlere yazın yapılacaklar listesi oluşturduk. Eğlenceli bir tatil geçirmek istiyorsanız sizlere sunduğumuz bu aktivitelerden en az birkaç tanesini mutlaka denemelisiniz.

Bahçeyle Uğraşın

Eğer evinizin ya da yazlığınızın bir bahçesi bulunuyorsa, yazın mutlaka ağaçlarla, çiçeklerle, sebze ve meyvelerle haşır neşir olmanızı tavsiye ediyoruz. Açık alanınız olmasa bile, sulu meyveler ve kaktüsler çok az bakım gerektirir. Yani balkonunuzda dahi bir şeyler yetiştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra günümüzde gelişen ve birçok insanın tercih etmeye başladığı hobi bahçeleri de bulunmaktadır. Bu bahçeleri 2-3 aylığına kiralayarak, huzur içerisinde dinlenebilirsiniz. Bahçeyle uğraşmak sizlere gerçekten pozitif enerji sunacaktır. Yazın yapılacaklar arasında en güzel şeylerden birisi olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmaz. 

Kamp Yapın

İster kamp alanında isterseniz de yazlığınızın arka bahçenizde olsun, aileniz veya arkadaşlarınızla teknolojiden bağımsız bir biçimde zaman geçirin. Çeşitli kamp yerleri size doğayla ve denizle kucaklaşma imkanı sunacaktır. Kamp sayesinde arkadaşlarınızla eğlenceli ve huzurlu vakit geçirme imkanını da elde edeceksiniz. Kamplar ayrıca çocukların bir şeyleri öğrenmesi ve tek başlarına ayakta durabilmeleri için ideal eğitim yöntemlerinden birisidir. 

Bol Bol Dışarı Çıkın

Dışarı çıkın! Bütün kış evin, okulun ya da ofisin içerisinde tıkılı kaldığınız göz önüne alındığı zaman, yazları mutlaka iyi değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Biraz D vitamini ve temiz hava fiziksel ve ruhsal sağlığınıza da olumlu etkilerde bulunacaktır. Bu yüzden eğer varsa bisikletinizi alarak dışarı çıkın ve güzel, uzun bir yolculuk yapın. Bisiklet kullanmak istemiyorsanız da birkaç arkadaşınızla beraber yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yazın kumsal, göl ya da deniz kenarına girmek de size iyi gelecektir.

Suyla Oynayın

Göl, deniz, nehir veya havuza erişiminiz yoksa hortumla bahçenize çıkın. Çocuklarınıza küçük yüzme havuzu da alabilirsiniz. Bu havuzlar ciddi anlamda eğlencelidir ve çocuklarınızı izleyerek keyiflenmenizi sağlar.


 

Piknik Yapın

Sandviç, meyve, sebze ve meyve suyuyla dolu bir sepet hazırlayın ve manzaralı güzel bir yer bulun. Belki de piknik sonrası kafanızı dinlemek için kitap okuyabilirsiniz. Bu nedenle yanınıza kitap da alın. Piknikler sosyalleşmenin en sevilen temel aktivitesidir. Bir aile buluşması, arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızla gündelik öğle yemekleri ve barbeküler piknikleri keyifli kılar. Yazın yapılacaklar listesine dahil olan piknik sizin kent hayatı içerisinde biraz olsun huzur bulmanızı sağlayacaktır. Düşünsenize sevdiğiniz insanlar ve harika yiyecekler, kim böyle bir etkinliğe hayır diyebilir ki?

Bisiklete Binin

Bisiklet hem eğlenceli bir hobi aracı hem de sağlığınıza inanılmaz katkılarda bulunacak bir spordur. Yazın bisiklete binerek sizi ferahlatacak sakin alanlara gitmeye ne dersiniz? Bisiklete binmenin yararları, yakında keşfedebileceğiniz dünya kadar sınırsızdır. Bisiklet sürmeyi düşünüyorsanız ve diğer potansiyel etkinliklerden tat almıyorsanız, bisiklet sürme aktivitelerine hemen katılmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca bisiklet sürmenin kilo vermenizi sağlayacağını da söylemeden geçemeyeceğiz. Fit bir yazı kim istemez değil mi? 

Köy Pazarlarını Gezin

Kentinizdeki köylü pazarcıları destekleyin ve yerel ürünleri satın almayı deneyin. Çok çeşitli meyveler, sebzeler, fırınlanmış ürünler ve çiçekler ile herkes için köy pazarlarında mutlaka bir şeyler bulunuyor. Ayrıca bu ürünler marketlerde aldığınız ürünlerden kat kat daha sağlıklı ve lezzetli.


Egzersiz Yapın

Yürüyüşe çıkın, koşun, yoga yapın. Kışın tüm mevsim boyunca oturdunuz. Artık harekete geçmenin zamanı geldi. Eğer vücudunuz tembelliğe alıştıysa başlangıçta biraz zorlanacaksınız ama merak etmeyin buna değecek. 

Kendi Ülkenizde Turist Olun

Türkiye çok güzel bir ülke. Saklı cennetlerle, gezilecek tarihi mekanlarla dolu. Bu nedenle bu yaz kendi ülkenizde turist olmayı düşünebilirsiniz. Şehir dışına çıktığınızı varsayalım ve bu yeni yerleri keşfetmek için sınırlı bir zamanınız var. Kendinizi, arkadaşlarınızı ya da ailenizi bu yeni şehirdeki görülmesi gereken yerlere götürün.

  

Turlara Katılın

Birçok tur firması Türkiye’nin güzel bölgelerine turlar düzenliyor. Örneğin bir Karadeniz Turu, sizi tüm olumsuzluklardan ve negatif enerjiden arındıracaktır. Düşünsenize çay bahçeleri ile bezeli bir tepedesiniz ve bulutların üzerinden dünyaya bakıyorsunuz. Bunun fikri bile insanın içini huzurla doldurmak için yeterli. Bu yüzden mutlaka turlara katılın.  

Bol Bol Kitap Okuyun

En son ne zaman bir kitap okudunuz? Maalesef modern çağda günlük okuma alışkanlıklarımız Tweetlerin ya da Facebook güncellemelerinin ötesine geçemiyor. Eğer düzenli okuma alışkanlığı olmayan sayısız insandan biriyseniz, çok şey kaçırıyor olabilirsiniz. Bu nedenle bu yazı kitap okuyarak değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Kitap okumak size iyi gelecek ayrıca genel kültürünüzü geliştirmenize de yardımcı olacaktır. Çalışmalar kitap okuyarak zihinsel olarak uyarılmanın beynin aktif ve meşgul olmasını sağlar. Bu da Alzheimer ve Demans gibi rahatsızlıkların ilerlemesini yavaşlatır. Vücudun içindeki diğer tüm kaslar gibi, beynin de güçlü ve sağlıklı kalması için egzersiz yapması gerekir, bu yüzden de kitap okumak çok önemlidir.