Ana Sayfa>> İşte Bu
Okuma Süresi 5dk
Pelerinsiz Kahraman Ali Öğretmen
Emre / 28 Haziran
264 0
Yaptığı küçük sürprizlerle öğrencilerinin pelerinsiz kahramanı: Ali Öğretmen

Şimdi sizinle son zamanlarda tanıdığımız en tatlı öğretmen olan Ali Karayılandan bahsedeceğiz. Aslında kendisine ocak ayında öğrencilerine karne hediyesi olarak hazırladığı hediyelerle tanımıştık.

Öğrencileriyle bağını hayranlık ile  izlediğimiz Ali Öğretmen bu defa farklı bir hediyeyle öğrencilerini ve dolayısıyla bizi gülümsetmeyi başardı. '' Anne bak saçımı kuaför yaptı'' başlığıyla attığı tweette öğrencilerinin saçları yapılırken ki fotoğrafları ve dans ederken ki videolarını bizimle paylaştı. Dediğimiz gibi fotoğrafa 1 sn bile baktığınızda gülümsüyorsunuz zaten. 
 


 

Kendisini yakından tanımak için ve merak ettiğimiz birkaç soruyu sormak istedik. Belki aralarında sizin de merak ettiğiniz sorular vardır.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ali Karayılan ismim. 21 Mart 1990 doğumluyum. Gaziantepliyim aslen. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Ortaöğretim Matematik Öğretmenliğinden 2012 yılında mezun oldum. Ve 7 yıldır da Gaziantep Araban Anadolu Lisesinde matematik öğretmenliği yapmaktayım. Bunun yanısıra çeşitli sosyal sorumluluk projeleriyle  başta kardeş okulumuz olan Doğan köyü ilkokuluna ve diğer köy okullarına yardımlar yapmaktayım.

Öğretmen olmaya ilk ne zaman karar verdiniz ve öğretmenliğin eğitim dışında en sevdiğiniz tarafı nedir?

ilkokul ve ortaokul yıllarımda model aldığım öğretmenlerim vardı hep. İleride onlar gibi olmayı hayal ediyordum. Ama tam anlamıyla aklıma koymam çok sevdiğim Türkçe öğretmenimin karne görüşünde “yıllar sonra çok güzel bir öğretmen olacak küçük bir adam görüyorum karşımda, yolun açık ve çiçekli olsun” yazmasıyla başladı. Öğretmenliğin en sevdiğim yönü insanların hayatlarına güzel dokunuşlar yapabilme şansı tanıması. 

 Öğretmen - Öğrenci ilişkisinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Kendinizi öğrencilerinize nasıl sevdirdiniz ve sizi gerçekten sevdiklerini ilk defa ne zaman hissettiniz? Bu durumla ilgili anınız varsa bahsedebilir misiniz?

 ilk atandığım sene 22 yaşındaydım ve lise son sınıf öğrencilerinde afla gelen ve sınıf tekrarı yapan öğrencilerim vardı. 20 yaşındaydı kimisi. Yani aramızda çok az yaş farkı vardı. Sınıf yönetiminde bu dezavantajlı görünecek olsa da ben hep avantaja çevirdim. Öğrencilerimle hep arkadaş, kardeş gibi oldum. Onlarla halısaha maçları da yaptık, sinemalara tiyatrolara da gittik. Okulda Ali hoca, dışarıda Ali abi diyorlardı bana :) beni gerçekten sevdiklerini mezuniyetlerinde ayrılırken hem onların hem benim hüngür hüngür ağladığımda hissetmiştim :) 
Kardeş okulumuzda da bir defasında şöyle bir şey olmuştu. Daha henüz 5 yaşında minnak bir yavrumuz var, adı Songül. Bir sabah okula gittiğimde Ali öğretmenim ben seni çok seviyom sana şarkı yazdım diyip kendi kurduğu iki üç cümleyi melodili bir şekilde bana söylediği gün çok mutlu olmuştum ve o gün anladım beni gerçekten çok sevdiklerini.
 Zor bir bölgede öğretmenlik yapıyorsunuz , sizin için avantajları ve dezavantajları nelerdir acaba?

Aslında benden çok daha kötü ve zor şartlar altında çalışan öğretmenlerimizi düşününce kendimi avantajlı buluyorum. Evet imkanların kısıtlı olduğu bir yerde yaşıyoruz ama Gaziantep merkeze çok uzak sayılmayız o yüzden şükrediyorum durumuma ki benim Ailem de Antep merkezde olduğu için ben biraz daha avantajlıyım sanırım :) 
Sizi birebir bir şekilde tanımasak da buradan bile pozitif enerjinizi görebiliyoruz. Bu kadar pozitif ve motive olmayı nasıl başarıyorsunuz ?
Öncelikle teşekkür ediyorum bu güzel düşünceniz için. Yaşamayı seven bir adamım. İçinde olduğum her ortamda,her durumda gülmeye, eğlenmeye, pozitif olmaya çalışıyorum. Sanırım bunun kaynağı da çocuklar ve öğrencilerim. Onların bana sözleri, davranışları, bakışları, beni sahiplenmeleri çok motive ediyor beni. Ve canım Ümit Kavak(oyuncak kardeşliği) kardeşimden duymuş olduğum bir Yaşar Kemal dizeleri hep ayakta tutar beni: 
“İnsan evrende gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer kaplar”

 Yeni öğretmen olacak meslektaşlarınıza meslek adına edindiğiniz tecrübeler adına neler önerirsiniz?

Yeni öğretmen olacak genç kardeşlerime diyeceğim o ki öğretmenlik gerçekten çok kutsal bir meslek. Layıkığıyla yapıldığı vakit cebi değil ama gönüllerini çok zengin yapacak bir meslek. Ve Doğu’da veyahut köyde öğretmenlik yapmam diye kendilerini şartlamasınlar. Kır yolları, köy çocukları çok güzel çok masum. Ve kucak açmış onları bekliyor. Bir an önce onları da aramızda görmek dileğiyle.
 

Öğrencilerini kocaman gülümseten Ali Öğretmenimiz , öğrencileriniz için  hayatları boyunca unutmayacakları bir öğretmen olduğunuz , unutamayacakları anılar bıraktığınız için ve'' Halk öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.'' sözünü hatırlattığınız size çok teşekkür ediyoruz . Yeni sürprizlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz.