Ana Sayfa>> Orası Burası
Okuma Süresi 5dk
İtalya’da Gezilebilecek En İyi 3 Şehir
Uğur / 01 Temmuz
381 0
Yazın bu sıcağını yurt dışına çıkarak değerlendirmek isteyenler için İtalya‘da gezilecek en güzel 3 şehir listemizi hazırladık . Sizi hiç bekletmeden listemize başlayalım


 

3) Venedik:

Farklı şehir yapısı ile kendisine turistleri çeken İtalya’nın Veneto bölgesindeki Venedik , kanallar ve köprüler şehri olarak da bilinir . Bu şehirde yaklaşık 420 tane köprü , 170 tane kanal , 120 tane ada ,  1 tane   meydan ve 1 tane de büyük kanal bulunur. (3247 metre uzunluğunda)

İlk olarak köprülerden başlayalım. Her köprünün kendine has bir özelliği ve hikayesi var. Örnek olarak Ahlar köprüsü (Ponti dei Sospiri) eskiden idam edilmeye götürülen tutsakların geçirildiği köprüymüş ve bu tutsaklar idam edileceklerini bildikleri için her zaman bu köprüden canları sıkkın bir şekilde geçerlermiş. Bundan dolayıda adına Ahlar Köprüsü (Ponti dei Sospiri) denmiş.

 Kanallar: Şehirde imkan olmadığından  dolayı Venedik’te sadece suda gidebilen araçlar kullanılır.  Bu şehirde bütün toplu taşıma araçları da bundan dolayı bot kayık gibi araçlar. Eğer ki Venedik’e giderseniz size tavsiyemiz kayık ile mutlaka şehir turu yapmanız çünkü böylelikle bütün şehri farklı bir açıdan görerek daha kolay öğrenebilir ve Venedik’te olmanın tadını daha çok çıkartabilirsiniz.

Meydan: Şehirin tek büyük merkezi olan San Marco meydanı , bütün şehrin kalbi gibidir çünkü bu şehirde bulunan birçoğu şeyi (Mücevherat maske restoran) bu meydanda bulabilirsiniz. Bu meydana giderseniz göreceğiniz büyük bazilikanın adı San Marco Bazilikası.

Genel olarak Venedik şehri diğer Avrupa şehirlerine göre pahalı ancak gezmesi çok zevkli bir şehirdir . Şehirde bulacağınız her köprünün farklı bir özelliği ve mimarisi olduğunu hatırlayarak gezerseniz gezinizden daha  çok zevk alırsınız .

 

 

2) Floransa:

Tarihin kokusunu dibine kadar alabileceğiniz bu şehir  ‘Toscana’ adlı bölgede bulunur. İtalya’nın en ünlü yazarlarından biri olan Dante Alighieri gibi insanların büstlerini bulabileceğiniz, Medici Hanedanı’nın  yaşadığı yerleri görebileceğiniz , Uffizi Galerisini de içinde barındıran bir meydana sahip olan,  Galileo Galilei’nin yaptığı çalışmalarını inceleyebileceğiniz bir müzesi olan bu şehri tam olarak gezmek istiyorsanız en az üç gününüzü ayırmanız gerekiyor çünkü gezilmesi gereken çok yer ve görülmesi gereken çok müze var. Bu şehirde (Tıpkı İtalya nın birçoğu şehrinde olduğu gibi) Duomo adında bir büyük kilise var ve bu yazıda bahsettiğimiz meydan bu kiliseden hemen sonra geliyor.

 Şehirde gezmek için , şehri daha iyi tanımak için bisiklet sürmek bu şehir için ideal bir eylem.  Şehrin meydanından Ponte Vecchio’ya (Floransa’nın en ünlü köprülerinden biri) geçiş yaparak orada bulunan mağazalardan alışveriş yapabilir, bu köprüyü geçtikten sonra bulunan Boboli bahçelerini ve Modern  Sanat Galerisini gezebilirsiniz.

 

1) Roma:

İtalya’nın başketi olan Roma ile listemizi bitirmek istiyoruz. Dünya’da içinde ülke (Vatikan) bulunduran Roma ,  İtalya’nın hem ekonomik olan hem de  en çok gezilecek yere sahip olan nadir şehirlerden biri. O zaman hadi gelin sizlerle Roma’da bulunan Aşıklar çeşmesinden başlayarak küçük bir Roma turu yapalım

Aşıklar çeşmesi: Bu çeşmenin adı aslında sadece Türkçe’ de aşıklar çeşmesi olarak geçiyor. İtalyancası Fontana di Trevi yani 3 sokak çeşmesidir çünkü bu çeşmenin çevresinde 3 önemli sokak vardır ve bu sokaklar Roma’nın farklı ve birbirinden güzel meydanlarına açılırlar. Mükemmel denebilecek bir yapıya sahip olan bu çeşmenin mimarisi Nicola Salvi ve Giuseppe Panini adlı iki mimara aittir.

Via del Corso: Üstünde birçoğu Dünya markasını bulunduran Via del Corso genelde bütün insanların Roma’ya gittikleri ilk yer oluyor. Bu cadde üzerinde gidebileceğiniz Antico Caffe Greco adlı kafeyi özellikle kahve sevenler için öneriyoruz çünkü bu kafede kahveden hiç almadığınız kadar büyük bir zevk alacaksınız ayrıca Dünya’nın  en eski kafelerinden birinde de kahve içmiş olacaksınız .

Kolezyum: Roma şehrinin Sembollerinden olan Kolezyum ,  eskiden gladyatörlerin birbirleri ile ve ya hayvanlar ile dövüştükleri bir alan olarak inşa edilmiş, günümüze kadar da kalmayı başarmıştır.

Vatikan Müzeleri: Roma’nın en büyük müzelerinden biri olan Vatikan Müzeleri, içinde Sistine Şapeli ile birlikte 54 galeri bulundurmakta . Dünya’nın en çok tanınmış eserlerinin birçoğunu barındıran bu müze Roma’ ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken bir müzedir.