Ana Sayfa>> Neler Oluyor ?
Okuma Süresi 5dk
Prenses Diana ve Yaşamı Hakkında Bilinmeyenler
Uğur / 01 Temmuz
507 0
Bugün hala dünyanın konuştuğu bir kadından bahsedeceğiz, Diana Spencer bizim tanıdığımız adıyla Lady Diana…

Lady Diana'nın hayatının bu kadar konuşulma sebebi nedir peki?  Belki de tanıyabileceğimiz en güçlü kadın figürlerinden biri kendisi.

1 Temmuz 1961 yılında Dünyaya gelen Diana 36 yıllık hayatının bu zorlu süreci Prens Charles ile tanışmasıyla başladı. Öyle ki evlenmeden önce bile Charles'ın Camilla ile görüştüğünü biliyordu. Fakat Camilla Saraya ve bu görkemli aileye uygun bir aday değildi. Bu sebeple Diana ve Prens Charles 1981 yılında herkesin uzun zaman konuştuğu bir düğünle dünya evine girdi.

Evliliklerinin 1. yılında sarayın katı kurallarına rağmen dik durmaya çalışan Diana'nın hamile olduğu haberi belki de onu son zamanlarda mutlu eden ilk şeydi. Bu zorlu süreç onu sosyal sorumluluk projelerine sürükledi. Kim bilir belki de bu projeler , insanların hayatlarına dokunmak ona terapi gibi geliyordu.

Sosyal sorumluluk projelerinden en gündemde olanı ise AİDS hastalarına yaklaşmanın korkuttuğu bir dönemde farkındalık yaratıp onlarla yüzyüze iletişim kurmasıydı. Her zamanki gibi alkışları toplamıştı. Bu sırada evliliğine dair son umudu ikinci hamileliği oldu. Fakat evlilinden sonra verdiği bir röportajda prens Harry'i dünyaya getirdiği gün için '' Evliliğim o gün öldü.'' cümlesini kullandı.

1981 yılında görkemli bir düğünle başlayan evlilikleri 1992 yılında tek celsede bitti.

Ancak gazetecilerin her gün biten evlilikleri ile çıkardığı gerçek dışı haberler kendisini yıpratmıştı. BBC ile yaptığı bir röportajla tüm haberlere yanıt verdi. Akıllarda kalan cümlesi ise '' Bu evlilikte biz üç kişiydik , yani biraz kalabalıktı.'' oldu.

Diana bu yorucu evliliğinden  sonra aradığı aşkı Pakistanlı kalp cerrahı Hasnat Khan'da bulmuştu. Fakat farklı din ve kültürleri olması bu ilişkinin bitme sebebi olmuştu.

Bu ilişkisinin ardından Diana Mısırlı iş adamı Al Fayed ile ilişkiye başladı. Birlikte çıktıkları tatilden bir daha maalesef geri dönemeyeceklerdi.

Onları sürekli  takip eden magazin muhabirleri yaptıkları kazaya sebep oldular. Diana ve Al Fayed peşlerindeki magazin muhabirlerinden kaçarken korkunç bir kazada hayatlarını kaybettiler. İngiltere halkını büyük bir üzüntüye sürükleyen bu ani ölüm 6 Eylül'de yapılan cenaze töreninin ardından 6 günlük yası getirdi.

 Tabii ölümüyle ilgili farklı komplo teorileri de var. Örneğin aslında bunun bir süikast olduğu gibi. Bu iddiaları güçlendiren ilk gerekçe kazadan canlı kurtulan korumasının tanık koruma programı ile gizlenmesi  ve bir daha hiç haber alınamamasıydı.İkincisi ve en güçlüsü ise MI5 ajanından gelen bir itiraftı. İngiliz Ajan Hopkins '' Diana tek kadın kurbanımdı.  Kraliyet ailesinden sadece ona suikast yaptım , ölmeyi hak etmedi.''  

Bu korkunç itirafa rağmen Diana'nın ölümü hala daha açıklığa kavuşmadı.

58. yaş gününde biz de bu güçlü kadını özlemle anıyoruz. İyi ki doğdun Diana. Diana'nın hayatını anlatan belgesel  linkini ise aşağıya bırakıyoruz.
 

https://omuz.com.tr/internet/netflix/the-stroy-of-diana