Ana Sayfa>> Kültür Sanat
Okuma Süresi 5dk
Walt Disney'in Efsanevi Logosunun Hikayesi : Neuschwanstein Şatosu
Uğur / 02 Temmuz
283 0
Walt Disney'i büyüleyip logosuna koyduğu ve filmlerine ev sahipliği yapmış Şatoyu beraber inceleyim istedik.

 

Belki de çocukluğumuzun hayallerini süsleyen o şato aslında bir yerler her gün hayranlıkla ziyaret ediliyordur. Evet aslında bu şato Almanya'nın Bavyera Eyaleti'nin Hohenschwangau kasabasında her gün ziyaretçilerini ağırlıyor.

Münih ve Füsen arasındaki yola '' Romantik Yol '' olarak adlandırılan yolun sonundaki Swangue kasabasında arasındaki bir tepede ise Bavyera Kralı Luwig II yaptırdığı Neuschwanstein Şatosu bulunuyor.

Walt Disney de bu şatodan çok etkilenmiş olmalı ki önce logosunda daha sonra ise Çirkin ve Güzel filminde kullanmış.

Peki şatonun kısaca tarihi ya da hikayesi nedir?

Şöyle başlayabiliriz , II. Luwig (Romantik Kral) 19 yaşında Bevyera'nın kralı olmuş. Zaten sanatla fazlasıyla ilgili olan II. Luwig  o dönemde R. Wagner'den  çok etkilenmiş ve epik ortaçağ Almanyası ilgisini çekmeye başlamış. Neuschwanstein Şatosu bu şekilde ortaya çıkmış. 6 katı bulunan bu şatonun yapımı tam 17 yıl sürmüş ve en acı kısmı da II. Luwid burada sadece 3 hafta yaşayabilmiş..

Bazı kaynaklara göre psikolojik rahatsızlıkları sebebiyle bazılarına göre ise gereksiz harcamalar yapması sebebiyle şatoda yaşamaya başladıktan 3 hafta sonra Stanberg Gölü yakınında bulunan Berg Kalesine sürülmüş ve göl kenarında ölü bulunmuş..

Bu üzücü ve ani ölümünden 7 hafta sonra ise borçlar sebebiyle şato müze olarak ziyarete açılmış bu güne kadar ise 50 milyondan fazla ziyaretçi ağırlamış.

Eğer sizin de bir gün yolunuz düşerse masallara ve filmlere konu olan bu şatoyu ziyaret edebilirsiniz.