Ana Sayfa>> Kültür Sanat
Okuma Süresi 5dk
Doors Grubunun Efsane Solisti Jim Morrison'ı Ölümünün 48. Yılında Anıyoruz!
Cem / 03 Temmuz
376 0
ABD'li şarkıcı, söz yazarı, besteci ve şair Jim Morrison "Lizard King" ünvanıyla sanat camiasının unutulmayacak ve yeri doldurulmayacak isimlerindendir. Peki Jim Morrison kimdir? Bu güzel yazıda Jim Morrison'ı anıp, hakkındakileri hatırlayacağız.

Gerçek adı James Douglas Morrison olup 8 Aralık 1943'te Melbourne, Florida’da doğmuş ve ABD'li rock grubu The Doors`un söz yazarı ve vokali olmuştur.  Birkaç şiir kitabı, dokümanları, kısa film denemeleri ve The Unknown Soldier için bir müzik video klibi denemesi vardır. Morrison’ın daha 27 yaşındayken Paris'te ölümü nedeniyle gömülürken ve gömüldükten sonra bile ölümü hakkında söylentiler devam etmiştir. Hala bu söylentiler devam etmekte olup en öne çıkan teorilerden bazıları şunlardır:

   Şöhretten bıktığı için ölü taklidi yaparak Hawai'ye kaçtığı ve yaşamını orada sürdürdüğü (bu iddianın temeli mezarının boyutunun Jim'den küçük olduğu söylencesine dayanmaktadır)

   Aşkı Pamela Courson'nın o sıralarda onu başka biriyle aldatmasına dayanamayarak intihar ettiğidir.

   Öte yandan İngiliz şarkıcı ve oyuncu Marianne Faithfull, Jim Morrison'ın ölümüne neden olan kişinin eski sevgilisi ve torbacı Jean de Breteuil olduğunu söylemiştir.

 

 

Takma adı Lizard King'dir. Bu takma adın kaynağı An American Prayer'da geçen şu dizeden kaynaklanmaktadır:

   "I'm the lizard king, I can do anything"

Çoğu hayranına göre yapmak isteyip yapamadığı tek şey "0"(sıfır) adında siyah beyaz bir film çekmek olmuştur. Bu iddiadan dolayı çoğu sinema eğitimi alan öğrenci bu isimde film çekmiş ve Jim Morrison'ı ikonlaştırmada farklı bir sebep yaratmışlardır.

 

 

Jim Morrison dört yaşında ailesiyle birlikte New Mexico otoyolunda ilerlerken kaza yapıp ters dönmüş olan bir kamyon ve yolun kenarında ölmek üzere olan yaralı Pueblo yerlilerini görür. Gördüğü bu manzaradan çok etkilenir. Daha sonra arkadaşlarını ölen Kızılderilinin ruhunun kendi ruhuna geçtiğini söyleyecektir. Bu hikaye daha sonra The Doors ve Jim Morrison'la ilgili bir çok yerde kullanılacak (Yönetmenliğini Oliver Stone'un yaptığı The Doors filmide dahil olmak üzere) bununla birlikte bu hikaye Jim Morrison'ın rock'n roll tarihi içinde neden en karizmatik ve mitolojik kahramanlarından biri olduğununda açıklanmasını sağlayacaktır.

Ray Manzarek, Morrison için "O bir şamandı" diyor.

Morrison sahnede kendi tarzını yansıtmyı başarmış, genelde üstü çıplak altında dar deri pantolonla sahne almıştır.