Ana Sayfa>> İşte Bu
Okuma Süresi 5dk
Elon Musk Kimdir?
Uğur / 04 Temmuz
342 0
Bugün teknoloji ve uzay araştırmalarını yaptığı çalışmalar ile bir dönem ileriye taşımış olan Elon Musk’ın hayat hikayesini sizlerle paylaşacağız.

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Pretoria kentinde doğmuştur. Hem doğum yerinden hem Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan vatandaşlığı olan Elon Musk bir yatırımcı ve girişimcidir.

Bryanston High School’da sekizinci ve dokuzuncu sınıfları geçtikten sonra Musk, Pretoria Boys High School’a geçip oradan mezun oldu. 1988 yılında henüz 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak için evinden ayrıldı

Eğitim hayatında üniversiteyi ilk olarak 1992’de Kingston, Ontario’ daki Queen's Üniversitesi’nde iki yıl okuduktan sonra  Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrlıdı. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da anadalını seçip, Ekonomi alanında lisans diploması aldı. Ayrıca University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan da, Fizik alanında yan dal diploması aldı. Daha sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşındı. Ancak doktorayı tamamlamadı.

Kariyerinin başlangıç adımlarını 1995'te Stanford’da uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktora yapmaya başladıktan 2 gün sonra attı. Kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başlamak için okulu bıraktı. 1999’da, Compaq'ın AltaVista birimi Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi vererek satın aldı.

Kurucu ortağı olduğu şirketlerden Tesla ve Paypal adlı şirketler, Dünya çapında  önemlerini korumaktalar. SpaceX adlı şirketi kurarak uzay ve bilim adına araştırmalar ve deneyler yapan şirketin kurucusu olan Elon Musk aynı zamanda SolarCity adlı firmaya için başkanlık yapıyor.

Tesla: Tesla adlı firma elektrikli araba sektörünün önde gelen isimlerinden biridir. Bu araçlar Dünya üzerinde bulunan ilk elektrikli araçlardandır. Kullanış rahatlığından başlayıp otomatik sürme özelliğine kadar bütün özellikler bu firmanın ürünlerinde mevcut.

 

 

PayPal: Ülkemizde maalesef geçerli olmayan bu finans ve ödeme servisi, kullanış açısından çok rahat olmakla beraber kredi kartı kullanımın kolaylığında ama daha güvenli bir şekilde internetten alışveriş yapabileceğiniz bir sisteme sahip bir ödeme servisidir.

SpaceX: Elon Musk’ın üçüncü şirketi olan SpaceX, uzayı araştırma ve uzaya gidilen araçları geliştiren bir şirkettir. Elon Musk’ın en büyük hedeflerinden biri olan Mars’ a gidip o gezegende kolonileşme hedefini bu şirket üzerinden yürütmeyi planlıyor.