Ana Sayfa>> İşte Bu
Okuma Süresi 5dk
Hideo Kojima Kimdir?
Uğur / 04 Temmuz
657 0
Bugün üstün başarıları ile oyun sektöründe adını Dünya’daki birçoğu oyuncuya duyurmuş olan Hideo Kojima’nın hayat hikayesini sizlerle paylaşacağız.

Hideo Kojima 24 Ağustos 1963 tarihinde Japonya’nın Tokyo kentinde doğmuştur. Hideo Kojima dahil olduğu oyunlarda sadece oyunları yönetmekle kalmamış, onların senaryolarını ve ‘design’larını yapmıştır.

Hideo Kojima, üniversitede bölüm olarak ekonomi okumuştur ancak boş zamanlarında fazlasıyla oyunlarla ilgilenmiştir. Hayali hep bir film yönetmeni olmakken herkesin ağzından düşüremediği oyunların yönetmenliğini yaparak akıllara kazınmıştır.

En başlarda bütün denemelerine rağmen başarısız olan Hideo Kojima, İlk olarak oyunları paylaşan ve yapan bir firma olan ve herkesin de PES oyunları ile tanıdığı Konami firmasında tasarımcı ve planlayıcı olarak çalışmaya başladı. Konami şirketinin başlattığı Metal Gear projesini üstlenmiş ve bu oyun serisini ayrı bir seviyeye taşımıştır.

1987’de Metal Gear Solid oyununu yaptıktan sonra 1988’de ara oyun olarak Snatcher adlı bir oyun çıkarmıştır. Metal Gear projesini 2105 yılına kadar devam ettirerek büyük bir fan kitlesi edinen Hideo Kojima, Kojima Productions adlı bir firma açarak bu firma üzerinden oyunlarını satan Hideo Kojima, son zamanlarda gerek oyuncu kadrosu ile olsun gerek grafikleri ile olsun bütün oyuncuların sabırsızlıkla beklediği Death Stranding’de aynı zamanda Hideo Kojima’nın yönettiği yazdığı ve tasarladığı bir oyundur.

2008’de MTV oyun ödüllerinden tasarımcı ödülünü ve 2009’da Oyun Geliştiricileri Konferansında onur ödülünü, 2014’ te NAVGTR ödülünü, 2016’de D.I.C.E ödülünü ve son olarak Brazil Game Show ödülünü almaya laik görülmüştür.