Ana Sayfa>> İşte Bu
Okuma Süresi 5dk
Jeff Bezos Kimdir?
Uğur / 04 Temmuz
299 0
Bugün Amazon adlı Dünya çapında E-ticaret yapmayı sağlayan sitelerden birinin kurucusu olan Jeff Bezos’un hayat öyküsünü sizlerle paylaşacağız.

Jeff Bezos, New Mexico’nun Albuquerque bölgesinde 12 Ocak 1964 tarihinde doğmuştur ancak Texas, Houston’da yetişmiştir. Hayatının başından itibaren ailesel problemler çekmiştir. Normalde soyadı Jorgensen olması gerekirken Bezos olmuştur çünkü  4 yaşında Mike Bezos tarafından evlatlık edinilmiştir. İlk olarak Houston’da River Oaks Elementary School’ adlı okulda  dördüncü sınıftan altıncı sınıfa kadar okumuştur. Daha sonra Miami’ye taşındıklarında ‘Miami Palmetto High School’ adlı okulda okumuştur ve bu okulda okurken McDonalds’da çalışmıştır. Daha sonra 1986 yılında okuduğu üniversite olan ‘Princeton University’nin elektrik elektronik mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

Kariyerine ilk olarak Fitel adlı bir telekominikasyon  şirketinde uluslar arası ticaret bölümünde işe başladı. Daha sonra terfi alarak geliştirme ve müşteri hizmetleri bölümlerinde görev aldı. Bu işyerinden ayrılarak bir banka olan ‘Bankers Trust’da ürün yöneticisi olarak işine devam etmiştir, 2 yıl sonunda buradan ayrılarak ‘D.E Shaw Co’ adlı şirkette çalışmışve 4 yıl sonunda başkan yardımcısı olmuştur.

Bu şirketten ayrılarak 5 Temmuz 1994 tarihinde kendi evinin garajında kendisine ait Amazon.com adlı bir e-ticaret sitesi açıp oradan sadece kitap satmaya başlamıştır. 1998’de video ve müzik parçalarını da satmaya başlayan Amazon, giderek büyüyen ve başarının üstüne başarı koyarak ilerleyen bir şirket olma yolunda ilerliyordu. Bu süreçten sonra daha fazla ürün ve kategori Amazon.com’da açılınca insanlar E-ticaret sitesi olarak diğer sitelerdense Amazon.com’u tercih etmeye başladılar. Şu anda Dünya’nın yaşayan en zengin insanı olarak kabul edilen Jeff Bezos kariyerini adım adım geliştirerek hiç pes etmeden bu noktaya ulaşarak birçoğu insana örnek ve birçoğu insanın idolü olmuştur.