Ana Sayfa>> Listeler Dolsun
Okuma Süresi 5dk
Doktor,  Yazar, Akademisyen ve Aktivist Türkan Saylan kimdir?
Alper / 09 Temmuz
248 0
Kitaplara ve filmlere konu olmuş Türkan Saylan hakkında bilinmeyen gerçekleri sizler için derledik.

 

''Eğer bir yerlerde bilime, demokrasiye, barışa, aydınlığa aç bir çocuk senin ışığını bekliyorsa, söylenmeye hakkın yoktur. Işıyacaksın!  Ölüme saniyeler kalmış olsa bile…''

Doktor,  yazar, akademisyen ve aktivist Türkan Saylana ait bu söz. Peki Türkan Saylan kimdir?

1935, İstanbul doğumlu olan Türkan Saylan ilk, orta ve lise eğitimini Kandilli'de tamamladı. İstanbul Tıp Fakültesi'ni kazanan Saylan okul bitirdikten sonra Deri ve Zührevi Hastalıklar alanında uzmanlaştı.

1968 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı'nda başasistanlığa başladı. İngiliz Kültür Derneği'nin bursuyla İngiltere'de ve daha sonra Fransa'da ileri eğitimler görmüştür. 1972 yılında Doçent  1976 yılında Profesör ünvanını almıştır.

Cüzzam hastalığı üzerine uzmanlaştığını bildiğimiz Saylan, 1976 yılında Cüzzam Savaş Derneği'ni kurmuştur. Uluslararası Gandhi  Ödülü'ne layık görünen Saylan daha

sonra Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi’nin ve Uluslararası Lepra Derneği’nin üyeliğini yapmıştır.

1989 yılında ise hala daha projelerine devam eden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin kurucularından biri oldu ve genel başkanlığını yürütmekteydi.

1990'da oluşan Öğretim Üyeleri Derneği'nin kurucusudur ve ilk dönem başkanlığını yapmıştır.

31 Mart 2000 tarihinde Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu Üyeliği'ne seçilmiştir. 440'tan fazla yayını bulunan Türkan Saylan 18 Mayıs 2009 tarihinde maalesef aramızdan ayrılmıştır. Türkan Saylan'ı daha yakından tanımak isteyenler 2009 yılında Ayşe Kulin'in yazdığı Türkan Saylan'nın hayatını anlatan kitabı "Tek ve Tek Başına: Türkan"ı okuyup ve 2011 yılında vizyona giren başrolünde Rüçhan Çalıkur'un oynadığı "Türkan" filmini izleyebilir.