Ana Sayfa>> Nereye Gitsek ?
Okuma Süresi 5dk
Türkiye’nin Çok Az Bilinen 5 Koyu
Alper / 31 Temmuz
327 0
Yaz aylarında sakin ve doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyenlerin rotasına kesinlikle eklemesi gereken birbirinden güzel koyları sizin için listeledik.

Sarsala Koyu

 

 

Küçük iskelesi, korunaklı yapısı ve dingin suları ile Muğla’nın Dalaman ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer alan bir koy olan Sarsala, bozulmamış doğası ve masmavi deniziyle cenneti andıran bir görünüme sahip. İlk gördüğünüz anda güzelliğinin etkisi altına gireceğiniz bu muhteşem koyun berrak sularına dalıp, yüzmenin keyfini çıkarın. Köy yolunun ortasında bütün heybeti ile duran devasa ağacı ve ilk kez gelenleri, "Acaba Sarsala burası mı?" diye tereddüde düşüren Kocagöl’ü aşıp, Sarsala’ya ulaşanlar, karşılaştıkları eşsiz manzaraya adeta hayran kalıyor.

 

Hamsilos Koyu

 

 

Ülkemizin doğal güzellikleri arasında yer alan Hamsilos Koyu, her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Sinop'ta cezbedici manzarasıyla her geleni kendisine hayran bırakan bu koyda özellikle gün batımını izlemenin keyfi bambaşka. Yolunuz Hamsilos Koyu’na düştüğünde yanınızda mutlaka bir fotoğraf makinesi bulundurmalı ve bu muhteşem manzaranın her anını ölümsüzleştirmelisiniz. Buzul aşındırması sonucu oluşan Hamsilos Koyu; ülkemizin ilk fiyordu, dünyada ise kendiliğinden oluşan ilk koy olma özelliği taşıyor. Bu muhteşem yere gittiğinizde çam ormanlarının neredeyse denizin içine girdiği muhteşem bir manzara ile karşılaşacaksınız.

Çökertme Koyu

 

 

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı olan Çökertme koyu Muğla merkeze 109 km, Milas ilçesine ise 52 km mesafede, Gökova Körfezi kıyısında. Bodrum'da mavi tura çıkan yat ve teknelerin ilk ya da son durağı olan Çökertme Koyu sessiz sakin ve doğayla iç içe bir tatil istiyorsan tam sana göre.

 

 

Dolungaz Koyu

 

Dolungaz Koyu, İzmir Karaburun’un en sakin, sessiz ve doğayla baş başa vakit geçirilen noktalarından. Özellikle kamp severlerin tercih ettiği Dolungaz Koyu’nda herhangi bir işletme bulunmuyor. Çadır ve kamp ekipmanlarıyla koyun çevresinde kamp yapanlar denizin tadını çıkarıyor.

 

Bozukkale Koyu

 

 

Bozukkale Koyu, Bozburun’un güneyinde yer alıyor. Marmaris'te bulunan Bozukkale, ziyaretçilerine tarihi bir bölgede sessiz ve dinlendirici bir atmosfer vadediyor. 3000 yıllık tarihi bulunan Bozukkale’de günümüze ulaşan kale de gezilebilir. Ayrıca ABD'li Insider sitesinin dünya genelinde yerel halkları tarafından bile çok bilinmeyen, gözlerden uzak şekilde saklı kalmış birbirinden güzel sahilleri derlediği yazısına da girmeyi başardı.