Ana Sayfa>> Neler Oluyor ?
Okuma Süresi 5dk
Gündemden Düşmeyen Rap Savaşlarının Geçmişi
Cem / 01 August
424 0
Sürekli yeni rap parçaları duymamızı sağlasa da kimin kiminle olduğu konusunda tam emin olmayanlar için "Rap Savaşı"nı özetledik.

Olayları anlamak için biraz geçmişe gidelim isterseniz. 28 Mart 2008'de Norm Ender o tarihlerde “Alayına Diss” dediği şarkısını piyasaya sürüyor. 

"..Sen bana söyle Ceza mı ustan?
Sagopa ya da Fuat kaçar bu kurstan.."

Şarkıyı dinlemek için tıkla.

Norm Ender bu sözlerle Ceza'nın da içinde bulunduğu dönemin en önemli rapçilerini eleştirdi. Ceza'yla anlaşmazlıkları eskiye dayanıyor diyebiliriz. Bu husumet sadece şarkı sözleriyle değil, klip göndermeleriyle de devam etti. Ceza 2010'da çıkardığı “Bir Minik Mikrofon” şarkısının klibinin en sonunda mikrofonları toprağa gömüyor. Norm Ender 2011'de çıkardığı "Çıktık Yine Yollara" adlı parçasının sonunda mikrofonları topraktan çıkararak Ceza'ya gönderme yapıyor. 

Bu ikilinin son etkileşimi ise haziran ayında Ceza'nın babasının vefatında oldu. Norm Ender, Ceza’nın kardeşi Ayben’e başsağlığı dilemişti. 

 

 

Şimdi bu kısmı kenara bırakıp Ceza ve Killla Hakan ilişkisine bakalım. 

Killa Hakan Türkçe rapin hatrı sayılır ve eski isimlerinden biri. Ceza'yla yıllardır beraber takılıyorlar ve yakın arkadaşlar. Geçtiğimiz yıllarda beraber şarkı da çıkarttılar. Eğer dinlemek isterseniz:

 

 

Gelelim Ben Fero ve Ezhel'e...

 

 

15 sene önce rap dinlemeyi bıraktıysanız bu ikilinin tarzlarını "farklı" bulmanız muhtemel. Bu farklılığı eleştirenler de var tabi. Norm Ender ve Patron, Ezhel ve Ben Fero gibi isimleri “Amerikan özentisi rap” yapmak ile suçlayınca işler iyice karıştı. Hatta Patron, “Kaybedecek Ne Kaldı” isimli şarkısında “Amerikan özentisi” dediği bu rapçilere demediğini bırakmadı.

 

 

Ve işin sonunda Norm Ender, 2 yıllık bir aradan sonra piyasaya tekrar giriş yaptı. “Mekanın Sahibi” adını verdiği bu parça ile piyasadaki tüm rapçilere saldırmayı ihmal etmedi.

 

 

“…Popüler kültüre köle gibi yapış ama lafa gelince Marley Tupac…” diyerek Ezhel’e, “…Kafası testis gibi sirk maymunları istiyorsa ‘Orman Kanunları’ o zaman güçlü zayıfı ezecek…” ve “…Keltoş, babana koş trap böyle yapana hoş!” diyerek Ben Fero’ya ve “Hadi bakalım Mary Jane Mary Jane nasıl yapalım” diyerek de Khontkar’a diss attı.

Norm Ender Twitter üzerinden  "HI DIDI HI DIDI Al, bitch :)" diyerek yeni şarkısını duyurdu.

Ben Fero, kendi tarzını Snoop Dogg’un deyişiyle “hıdıdı” olarak tanımlıyor yani yine Ben Fero’ya bir gönderme var…

“Mekanın Sahibi” adlı parça çıkalı daha 24 saat olmamıştı ki Ezhel’den Norm Ender’e “LOLO” isimli bir diss geldi

Ezhel’in yakınları ise bu parçaya destek olmayı ihmal etmedi.

 

 

Anıl Piyancı, Khontkar, Sansar Salvo ve elbette ki Ben Fero, Ezhel’e olan desteğini esirgemedi.

Peki nasıl Ben Fero, Ezhel, Ceza ve Killa Hakan birleşti? 
Ezhel ve Ben Fero her zaman Killa Hakan’a olan saygılarını dile getirmişti. Özellikle Ezhel, Killa Hakanı adeta öz abisi gibi görüyor ve aralarından su sızmıyor. 

 

 

Hatta o kadar yakınlar ki Ezhel koluna, Killa Hakan’ın mentoru ve abisi olan Boe B’nin dövmesini yaptırdı. 

 

 

Bu fotoğraftaki genç ise Ben Fero. 2000’li yıllarda Killa Hakan’ın konserine gittiğinde hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmemiş.

 

 

Rap piyasasında Ezhel ve Ben Fero’yu eleştirenleri Killa Hakan "İlk Kural Saygı!" diyerek eleştirdi. 

Tüm parçaları birleştirince Killa Hakan’ın etrafında toplanan Ceza, Ezhel, ve Ben Fero; Norm Ender tarafından pek sevilmiyor. Killa Hakan'ın yakında çıkacak albümüne ismini de veren "Fight Kulüp" geçen pazar piyasaya çıktı. 

 

 

Hepimiz bunun Norm Ender'e diss olduğunu düşünsek de Ben Fero tersini iddia ediyor. 

Bunun haziran başında planlanan bir proje olduğunu söyleyen Ben Fero: "Daha fazla benim yüzümden bazı bazı da Sercan’dan ötürü abilere terbiyesizlik yapmayın. Şuna da emin olun, bu ekip birilerine karşı gelmek isterse herhangi bir tanesi yeter de artar. Bizde giz yok, senaryo yok. Herşey olduğu gibi.
O N A G Ö R E
Güzel insanlara selam olsun." diyerek konuyu şimdilik kapattı.