Ana Sayfa>> Teknoloji Bilim
Okuma Süresi 5dk
Türkiye’nin İlk Milli Uçan Aracı “Cezeri”
Cem / 07 Ağustos
249 0
Türkiye, son dönemdeki milli ve yerli projelere epey yatırım yapıyor. Özellikle son dönemde savunma sanayisi alanındaki gelişmeler göz dolduruyor. Baykar Genel Müdürü Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin ilk milli uçan aracının da protopini hazırladıklarını duyurdu.

Türkiye’de özellikle savunma ve havacılık sanayinde yapılan yerli ve milli projeler son yıllarda arttı2002’de yüzde 20 olan yerli üretim oranı 2018 yılında yüzde 65’e yükseldi. Şimdi ise “milli uçan araç” için çalışmalar yapılıyor. 

 

 

Milli helikopter, silahlı insansız hava aracı (SİHA), milli muharip uçağı uçak ve milli uçak gemisinin ardından Türkiye, şimdi de milli uçan araç için hazırlık yapıyor. Savunma sanayisinde pek çok projede imzası olan BAYKAR firması genel müdürü ve ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’nin ilk milli uçan aracı olacak olan “Cezeri”’nin prototipinin hazır olduğunu duyurdu.

 

 

Baykar Genel Müdürü Selçuk Bayraktar, milli uçan araç projesini Twitter hesabındaki paylaşımında ilk eskiz çalışmalarından, protopinin hazırlanmasına kadar geçen 8 aylık süreci anlattı.

 

 

İlk milli uçan araç olacak Cezeri’nin prototipinin önümüzdeki ay tamamlanması bekleniyor

 

 

İlk milli uçan araç “Cezeri” adını, İslam’ın Altın Çağında çalışmalar yapan Müslüman Arabī bilim insanı ve mühendis olan Cezeri’den alıyor

 

 

Tamamlandığı takdirde ise ilk uçuşunu 17-22 Eylül’de gerçekleşecek olan TEKNOFEST etkinliğinde yapacak.