Ana Sayfa>> Festival
Okuma Süresi 5dk
Yeni Joker'i Görmeden Önce Kimler Karakteri Canlandırdı Hatırlayalım!
Cem / 02 September
226 0
Batman’in bir numaralı düşmanı olan Joker, tüm zamanların en sevilen kötü karakterlerinden birisi. Ekim ayında sinemaya girecek Joker filmi hikayeyi bir de Joker’in gözünden göreceğiz. Joker’in tarihine göz atalım istedik ve karakteri canlandırmış tüm oyuncuları sizler için derledik.

Cesar Romero - Batman (1966)

 

 

Batman’in orijinal karikatür kitapları bir yana, 1966'da ilk Batman filminde Joker'i canlandıran Romero, karakterle özdeşleşmiş çatlak ve aykırı özellikleri karaktere katan kişi olarak görülüyor. Çekimler sırasında neredeyse 60 yaşında olan Romero'nun Joker'i hala en beğenilenler arasında!

 

 

Jack Nicholson - Batman (1989)

 

 

Filmlerde kötü karakterin ön plana çıkması sık rastlanan bir durum değildir ancak Jack Nicholson, Tim Burton'un yönettiği filme damgasını vuran isim oldu. Tabi Joker bunu yapmaya müsait bir karakter ve Jack Nicholson gibi bir oyuncudan bahsediyoruz!

 

 

Mark Hamill - Batman, The Animated Series (1992)

 

 

1992 yılında televizyona giren Batman çizgi dizisinde Joker'i seslendiren Mark Hamill, o günden sonra video oyunlarında, Justice League çizgi-dizisinde ve diğer bazı yapımlarda karakteri seslendirmeye devam etti. Karakteri birebir canlandırmasa da, en iyi Joker muhabbetlerinde adından söz ettirmeyi başaracak kadar başarılı bir seslendirmen olduğunu söyleyebiliriz!

 

 

Heath Ledger - Kara Şövalye (2008)

 

 

The Dark Knight tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen, tam manasıyla bir başyapıt. IMDB Top 250 listesinde 4. sırada olan filmin başarısında Joker rolündeki Heath Ledger 10 üzerinden 10'luk performansıyla büyük bir etken. Filmin çekimleri bittikten sonra 2008 yılında hayatını kaybeden aktör, Joker rolüyle gönülleri fethetmişti.

 

 

Jared Leto - Suicide Squad (2016)

 

 

Kötü adamlarla dolu bir filmde kötü adamı oynamak istiyorsanız, role mutlaka ekstradan şeytani bir şeyler katmanız gerekiyor, Jared Leto da tam olarak bunu yapmayı başarmıştı.

 

 

Joaquin Phoenix - Joker (3 Ekim 2019)

 

 

3 Ekim 2019'a kadar sadece filmin fragmanı ile yetineceğiz ancak Joaquin Phoenix'in Joker'inden herkes çok şey bekliyor. Joker'in dönüşümünü ve nedenlerini kendi gözünden göreceğimiz yapımda Robert De Niro, Frances Conroy, Brett Cullen ve Zazie Beetz gibi isimler de yer alıyor. Venedik Film Festivali'nde gösterimi yapılan film seyircilerden tam not alıp 8 dakika ayakta alkışlandı. Bakalım Heath Ledger'dan sonra bu karakteri başka bir isimle anabilecek miyiz?