Ana Sayfa>> Orası Burası
Okuma Süresi 5dk
Sonbaharda kaçamak yapabileceğiniz birbirinden şahane köyler
Alper / 30 September
141 0
Yaz bitti, sonbahar geldi. Havalar soğumadan şöyle bir kaçamak yapsak olmaz mı? diyenler için, birbirinden şahane köyleri bu yazımızda derledik. Keyifli okumalar!

1. Cumalıkızık 

Cumalıkızık, Türkiye'nin Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalle.

Cumalıkızık Köyü tam bir zaman kapsülü. Otantik dokusunu iyi şekilde korumuş, şirin köylerimizden. Osmanlı İmparatorluğu’nda bir köyde yaşamak nasıl birşeymiş merak ediyorsanız, Cumalıkızık doğru adres… Aslında zamanında 15 adet kızık köyü varmış ama Kurtuluş Savaşı, sel, gecekondulaşma gibi çeşitli sebeplerle yok olmuşlar. Buranın nasıl paçayı kurtardığına dair hikayeleri aşağıda geniş geniş anlatırız.

İnsan taş döşemeli dar sokaklar boyunca uzanan mor, mavi ya da sarı renklere boyanmış, kerpiç, tahta ve taş karışımı evleri gördüğünde köyün iyi korunmuşluğu karşısında hayrete düşüyor. Malum, şeceremizin kabarık olduğu bir konu. Tarihi 1300’lü yıllara dayanan köyde betonarme bina yok denecek kadar az, tüm evler aslına uygun olarak restore edilmiş. Bu evler tipik olarak cumbalı, iç avlulu ve en güzeli bu avluları restoran olarak işletiyorlar… Öyle çanak antenmiş, ışıklı tabelalarmış gibi görüntü kirlilikleri de yok.

Köy, iyi korunmuşluğu ve Osmanlı’nın kuruluşundaki önemi sebebiyle 2014’te UNESCO Dünya Miras Listesi‘ne kabul edilmiş, başka bir değişle tüm insanlık için önemli bir yer olarak kabul ediliyor.

 

 

 

2. Şirince

Şirince, İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Şirince’ye gelince yapılacaklar listesinin en başında şarap tadımı var. Köy halkı, karaduttan kavuna, çilekten muza bir sürü meyvenin şarabını yapıyor.

Diğer lezzet kaynağı ise elbette bu bölgenin vazgeçilmezi zeytinyağı. Pazarda bulabileceğiniz bir sürü değişik Ege otunun yanına zeytinyağı da ekleyin ki eve dönüşte de lezzet devam etsin. Hazır pazar demişken, aslında Şirince sokaklarının tamamı pazaryerini aratmayacak çeşitlilikte el yapımı objeler, değişik kuru otlar, baharatlar, ev yapımı reçeller satan tezgahlarla dolu. Hatıra toplamak için ideal.

Hazır gelmişken kalmasanız bile bölgeye dokusunu kazandıran önemli yerlerden biri olan Nişanyan Oteli, köyün bir parçası olan konaklama evlerini ve bahçesini mutlaka görün.

Tabi ki Ali Nesin’in kurduğu Matematik Köyü’nü de unutmamak lazım. Dev bir zeytinliğin ortasındaki bu güzel köy ruhunuza da iyi gelecek.

 

 

3. Adatepe Köyü

Adatepe, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu beldesinde, Kaz Dağları'nın yamacında bulunan bir köydür.

Kaz Dağları’nın muhteşem havasını paylaşan bir köy daha, Adatepe. Burası aslında hem köy dokusunu korumayı başarmış hem de konaklama açısından da çok seçenek sunan az sayıda en güzel Ege köylerinden birisi.

Önce arnavut kaldırımı taşlı sokaklarında kaybolun. Temiz havayı içinize çekin, yolsa karşılaşacağınız koyun ve keçi sürülerini izleyin, köyün meydanındaki güzel kır kahvesinde soluklanıp sakızlı Türk kahvesi için. Ayrıca eğer şanslı dönemdeyseniz kekikli, lavantalı gibi çok değişik çeşitlilikte dondurmalarını da tatmanız mümkün.

Böyle harika bir giriş yaptıktan sonra ve biraz da güç topladıktan sonra tepeye, Zeus Altarı‘na tırmanın. Köy içinden tabelaları takip edip taşa oyulmuş merdivenle en tepesine çıktığınızda sizi harika bir manzara bekliyor olacak. Burası hem tanrılara kurban sunulan bir sunak hem de rivayete göre Zeus’un Truva Savaşı’nı izlediği yer. Günümüzde ise Edremit Körfezi’ni izlerken kuş sesleri ve ağaçların hışırtısını dinleyip dinlenmek için muhteşem bir nokta.

 

 

4. Sığacık

Sığacık, İzmir'in Seferihisar ilçesine bağlı bir mahalledir.

Sığacık, Türkiye’de sakin şehir (cittaslow) ünvanını alan ilk yer olan Seferihisar’ın kıyısında bulunan sakin bir balıkçı köyü. Hatta bir sürü noktasında sakin şehri simgeleyen salyangoz çizimlerini görebilirsiniz. Hem yeni kaçış noktası arayışları hem de buranın güzel konumu uzun süre saklı kalmasına engel oldu ve kısa sürede oldukça popülerleşti.

Sığacık Kalesi ve kaleyi çevreleyen minik sokakları mutlaka turlayın. Minik taş evler, ev pansiyonlar eğer mevsiminde giderseniz çiçekler ve sarmaşıklarla kaplanıyor ve çok güzel bir görüntü ortaya çıkıyor.

Sığacık’ın en hayat dolu noktalarından birisi de Teos Marina. Burası aynı zamanda Yunanistan’ın Sisam adasıyla bağlantı kuran bir gümrük kapısı. Ayrıca limandan kalkan teknelerle Seferihisar koylarını keşfe çıkabilirsiniz.

 

 

5. Birgi Köyü

Birgi, İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı bir mahalle. İlçe merkezine 10 km uzaklıktadır.

Birgi’yi sadece şirin ve güzel bir Ege köyü olarak değil konakları ve sokaklarındaki tarih kokusunu hissederek gezmek lazım. Günümüze kadar ayakta kalabilmiş konaklarını mutlaka görün. Özellikle Çakırağa Konağı her detayına hayran olacağınız bir yapı. Tavan ve duvar süslemeleri ve konağın dışındaki işlemeler tam bir sanat eseri. Odaların duvarlarında harika İstanbul ve İzmir manzaraları var.  1763 senesinde yaptırılan 3 katlı bu yorgun konağın en üst katına çıkıp uzaklardaki ulu ağaçları bir de oradan izleyin. Sokaklarda yürürken ismi bilinen ya da bilinmeyen bir sürü yapıyla karşılaşacaksınız. Dikkatle izlerseniz eğer hepsinde farklı medeniyetlerin izlerini bulmanız mümkün. Bu yüzden de Birgi sokakları büyük ilgiyi hakediyor diyebiliriz.