Ana Sayfa>> Start-Up
Okuma Süresi 5dk
Start-up
MURAT / 13 December
113 0
Star-up denildiğinde akla ilk olarak havalı çalışanlar, açık ofisler ve filmlerdeki gibi rahat bir çalışma ortamı, Ya da belki de genç insanların bir araya geldiği ve karmaşık teknolojik uygulamalar geliştirdikleri bir şirket geliyor. Peki ya kullanım amacı ve kelime anlamına göre start-up ne demektir?

İlk olarak ABD’de 2010 yılının başlarında ortaya çıkan bu terim, kısa bir sürede tüm dünyada etkisini göstererek küçük veya yeni projelere sahip şirketlerin önemli bir adımı haline geldi. 
Start-up projeleri çoğunlukla teknoloji ve yazılım alanında olur. Ama günümüzde finans teknolojileri, finans, pazarlama gibi farklı alanlarda start-up şirketleri ortaya çıkmıştır. Tasarım, mimarlık ve teknolojinin birleştirilerek kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik ürünler üreten start-up şirketler de vardır.

Start-up lar girişimciler tarafından bir çok farklı şekilde açıklansada en doğru sonucu veren genel açıklaması  herhangi bir soruna çözüm bulmak amacıyla yola çıkan ve başarılı bir sonucu garanti edemeyen şirketlere verilen isimdir. Bu tanıyla strat-up'ın anlamını anlamış olsanız bile derine inildiğinde konu biraz karmaşıklaşmaya devam ediyor. Örneğin, genel kanının aksine, şirketin yaşının tanım üzerinde bir etkisi yoktur. Bir yıllık şirketler start-up olarak kabul edilebileceği gibi beş yıllık şirketler de aynı kategoride değerlendirilebilir. Yine de on yıllık bir şirketin start-up olarak kabul edilmesi zordur. Çünkü on yıllık süre içerisinde, şirketin belirli bir düzeyde ilerleme ve büyüme elde etmiş olması gerekir. 

Türkiye'deki konumuna bakarsak durum yine aynıdır. Ülke çapında yaşanan gelişmeler, kuluçka merkezlerinin yoğun ilgi görmesi, teknolojik ürünlerin kullanımının artmasıyla birlikte başarılı Startup projeleri de önem kazanarak ortaya çıkmaya devam ediyor .