Ana Sayfa>> Festival
Okuma Süresi 5dk
Son 10 Ylın En İyi 10 Filmi!
Yaşar Can / 25 December
120 0
Son 10 yılın en iyi 10 filmini derlediğimiz listemize bi' göz atalım! :)

Son 10 yılın en iyi 10 filmi adında bir dosya konusu yapmak pek kolay olmadı açıkası. Listeyi hazırlarken epey zorlandım ancak  neticisinde hazırlarken epey de eğlendiğim bir içerik oldu. Listeyi hazırlarken kendi türüne getirdiği yenilikçi özellikler, aldığı ödüller ve yıllar sonra da hatırlanabilecek olmaları gibi belli başlı kriterleri ön plana koymuş olsam da tamamen öznel bir liste oldu. Gözden kaçırdığım, illa ki hakkını teslim edemediğim yapımlar olmuştur. 
'Bu kesinlikle olmalıydı!' dediğiniz filmler var mı, varsa hangileri? Karşınızda son 10 yılın en iyi 10 sinema filmi. Keyifli okumalar! :)

10. Get Out2018 yılında vizyona giren ve korku sinemasına bambaşka bir dinamik getiren Jordan Peele imzalı Get Out, 2010’un en garip sinema filmlerinden biri olarak hafızamıza kazınmıştı. Kız arkadaşının ailesiyle tanışmaya giden bir gencin başından geçenleri anlatan film, ırkçılık konusuna getirdiği farklı bakış açısıyla dikkat çekiyor. Klasikleşmiş Hollywood korku filmlerinden ziyade daha önce denenmiş tekniklerle bezenmiş Get Out’un oyuncu kadrosunda Daniel Kaluuya, Allison Williams, Bradley Whitford bulunmaktadır.

9. Inside Outİçerisinde Pixar animasyonu olmadan en iyi film listesi yapılamacağı gibi bir gerçek varken, 2010’ların en iyi animasyonlarının başında gelen Inside Out’u buraya koymasaydım içim rahat etmezdi. İster büyük bir birey ya da küçük bir çocuk olun, izleyiciyi tam kalbinden vuran müthiş bir animasyon olan Inside Out, çıktığı sene en iyi animasyon Oscar’ını da evine götürmüştü. Pixar’ın ustalık eserlerinden olan bu yapımı kesinlikle kaçırmamak gerekiyor.

8. Avengers Infinity WarSon 10 yıla adeta damga vuran Marvel Filmleri, her bir filmiyle gişeyi parçalarken sinema adına ne kadar kaliteli yapımlar olduğu epey tartışılıyor. 3. Avengers filmi olan Infinity War, 2 milyarı geçen gişesiyle bu tartışmaların odağından ziyade, diğer süper kahraman filmlerinden ne kadar farklı olduğuyla da epey gündemde kaldı. Tüm Marvel Cinematic Universe karakterlerinin tek bir düşman karşısında birleştiği film benzersiz temposu, müthiş görsel efektleri, hiç beklenmeyen finali ve villain’ı Thanos ile 2010’ların en dikkat çekici yapımlarından biri haline geliyor. Russo kardeşlerin bu filminin başarısı, bir sonraki devam filmi olan Avengers: Endgame’i de etkileyip filmin gelmiş geçmiş en çok gişe yapan film olmasında pay sahibi olmuştu.

7. Parasite


Uzak Doğu’nun en önemli yönetmenlerinden Bong Joon Ho’nun 2019 içerisinde çıkan filmi Parasite, sınıf toplum ayrımının çok etkileyici bir örneği olarak göze çarpıyor. 2019 Cannes’ta Altın Palmiye ile dönen Parasite, gerek çekim teknikleri gerek metaforları ve alegorisi ile 2010’lı yılların sinemasında bambaşka bir yerde duruyor. Kesinlikle izlenmesi gereken yapımın başrollerini Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Yeo-jeong Jo paylaşmakta.

6. Inside Llweyn DavisHollywood'un alışagelmiş tarzının dışında filmler ortaya koyan ve bu yarattıkları tarz ile kendilerine has hayran kiltesi oluşturan usta yönetmenler Coen biraderlerin, 60'larda geçen gri tonda ve bolca kara mizah öğesi bulunduran filmi Inside Llweyn Davis, 2010'lara dair en farklı ve aynı zamanda başarılı işlerin başında geliyor. Counrty sanatçısı olmak için yola çıkan bir müzisyenin başından geçen trajikomik olayları konu alan film, havasıyla, tadıyla, rengiyle ve elbette oyuncularıyla beraber eşsiz bir seyirlik sunuyor. Başrollerinde Osca Isaac, John Goodman, Carey Mulligan'ın paylaştığı film iki dalda da Oscar adayı olmuştur. 

5. The MasterSon 10 yılın belki de en çarpıcı oyunculuk performanslarına sahip yapımların başında gelen The Master, geçmişiyle alakalı travmaları ve psikolojik sorunları olan bir adamın kendine bir ‘akıl hocası’ bulmasıyla gelişen olayları, felsefik ve derin psikolojik çıkarımlarla anlatan bir yapım. 2019 yılını Joker performansıyla fetheden Joaquin Phoenix’i Joker’den önce hatırlayanların ilk aklına gelene yapımlardan olan The Master’da, J.Phoenix’in karşılıklı oynadığı Philip Seymour Hoffman’da epey dikkat çekici bir performansta bulunmuştur. İkiliye daha sonrasında En İyi Oyunculuk dallarında Oscar dahil birçok adaylık getiren The Master’ın yönetmeni Paul Thomas Anderson’ın belki de ustalık eseri yapım, 2010’ların en dikkat çekici psikolojik filmleri arasında yerini alıyor.

4. Spider- Man Into the Spider Verse2010’lar ‘süper kahraman’ janrasının sinemayı ele geçirdiği, her sene en az 2-3 süper kahraman filminin çıktığı bir dönemdi ve neyse ki bu dönemi yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Spider- Man Into the Spider Verse, bu yağmur gibi gelen süper kahraman filmleri arasında adeta bir yıldız gibi parlayan müthiş bir yapım. 2018’in en iyi animasyon Oscar’ını alan film, bir çok süper kahraman filminin yapamadığını yapan; ruhu olan ve anlattığı hikaye ile izleyiciyi tam kalbinden yakalayan benzersiz bir eser. Sony’nin şu ana dek yaptığı en iyi sinema filmi olarak hatırlanacak olan Spider-Man Into the spider Verse, benzersiz görselliği ile kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım.

3. Interstellar2000’li yılların en benzersiz yönetmenleri arasında başı çeken Christopher Nolan’ın belki de en imza filmi olan Interstellar, müthiş bir bilimkurgu seyirliği sunmasının yanında her Nolan filmi gibi beyin yakan senaryosuyla dikkat çekiyor. Film, tam anlamıyla bir sinematik tecrübe' olarak adlandırabileceğimiz, müzik ve görselliğin müthiş birleşimi ile ilerleyip Nolan'ın her filminde görebileceğimiz senaryo ve kurgu detaylarıyla da şahlanan bambaşka bir seyirlik sunuyor. Imax kameraları ile çekilen başrollerini Matthew McConaughey, Anne Hahaway ve Jessica Chastain’in paylaştığı film, en iyi görsel efekt ödülünü de evine götürmüştü. Interstellar müthiş soundtrack’i, anlattığı hikaye ve oyunculuklarıyla beraber 2010’ların en hatırda kalacak filmlerin başında geldiği kesin.

2. Blade Runner 20491982 yılında çıkan ilk Blade Runner'ın devamı niteliğindeki Blade Runner 2049, tıpkı ilk Blade Runner gibi gişede pek bekleneni veremeyen ancak üzerinden zaman geçtikçe değeri anlaşılan bir yapım oldu. Muazzam sinematografisi, tam olarak bir bilim kurgu yapımından beklenen derinliğe sahip olması, müzikleri ve senaryosuyla son 10 yılın en iyi işlerinden biri olan Blade Runner 2049'un başrollerinde Ryan Gosling ve Harrison Ford bulunmakta.

1. Mad Max Fury Road


 

Görsel bir sanat olan sinema, 2010'lu yıllarda aksiyon türüne dair Mad Max: Fury Road'a çok şey borçlu. Anlamsız aksiyon filmleriyle dolu geçen yalnızca gişe için yapılmış aksiyon filmlerinin arasında, 2010'lu yılların tartışmasız en iyi işlerinden olan Fury Road, yalnızca çok çok iyi gözüken nefessiz bir aksiyon yapımı değil; müthiş kurgusu, basit anlatımı ve müzikleriyle yıllar içerisinde gelmiş geçmiş en iyi aksiyon yapımlarından biri haline geldi. Hikaye olarak A noktasından B noktasına basit bir kovalamaca anlatan film temelinde feminizm, insan doğasının gaddarlığı ve deliler dünyasında hayatta kalabilme ile alakalı temaları kusursuz işlerken aynı zamanda isminin de hakkını veren adrelaninin bir an bile dinmediği kızgın bir yol filmi. Yönetmen George Miller'ın 70 yaşında tüm Hollywood'a 'nasıl aksiyon filmi çekilir?' dersi verdiği Fury Road'ın başrollerinde Tom Hardy, Charlize Theron ve Nicholas Hoult bulunmaktadır. En iyi kurgu dahil toplamda 6 Oscar'lı film, sinemaya dair 2010'ların en iyi işlerinin başında gelmektedir.
What a lovely day!