Ana Sayfa>> Okurum Yahu
Okuma Süresi 5dk
En Zeki Köpek Cinsleri
Can / 11 February
177 0
Eğitimleri verildiği taktirde her köpek komut alabilme konusunda çok yeteneklidir ancak bazı köpek cinsleri 'pati ver' ya da 'topu getir' gibi basit komutlardan çok daha fazlasını hemen kavrayabilme yeteneklerine sahiptirler. Bunlardan bazılarına bi' göz atalım...

AVUSTRALYA ÇOBAN KÖPEĞİ

 

Sert doğa koşullarına oldukça uyumlu, fiziksel olarak güçlü bir ırk. Daha önceleri koyun sürülerinin kontrol etmek için kullanılmasının sebebi, çekiklik ve hız bakımından iyi konumda olmasıdır. Komutları uygulama başarısından dolayı bu ırka, köpek yarışmalarında çok sık rastlanır.

LABLADOR

 

Amerika’da 20 yılı aşkın bir süredir tercih edilen en popüler köpek ırklarından biri. Sahibini kıskanan, korumacı ve inanılmaz sabırlı bu ırk köpekler engelli insanların hayatında onlara arkadaşlık etmektedir. Aynı zamanda oyuncu bir köpek olmasından anlaşılacağı gibi hızlı ve çeviktir. Koku duyularından iyi olmasıyla bilinen bu ırk polis köpeği eğitimlerinde hiçte az sayılamaz bir oranda.

 

DOBERMAN

 

Koruma, iz sürme gibi konularla sürekli rastladığımız bu ırkın, yanlış eğitim yada eğitimsizlik sonucunda kötü bir ün sahibidir. Dobermanlar enerjik, sevgi dolu, enerjik ve inanılmaz korumacı yeteneklerine sahip köpeklerdir. Dobermenlar ezberleme ve komutları hızlı bir yerine getiren bir köpek ırkıdır.

 

ALMAN KURDU

 

Köpeklerde komut uygulama adında bir konu geçse, çoğumuzun aklına kesinle bu köpek türü gelir. Gelmesi de son derece mantıklı budan emin olabilirsin. Kendinden emin, cesur, güçlü olduğu kadar da hızlı olması, onu arama ekiplerinde, tıbbı yardın ve terapi köpeği olarak görevlendirilmesi onun ne kadar yetenekli olduğunun da kanıtıdır. Aynı zamanda bu ırk birçok sık bir biçimde dizi ve sinema filmlerinde oynamaktadır.


POODDLE – KANİŞ

 

Ebatlarına baktığımız zaman en zeki köpekler listesinde beklemediğimiz bir ırk olabilir. Bu ırk hızlı kavrama, anında tepki vermesi, mükemmel bir geri dönüşler alacağınız bir ırk çok tatlı olan egosu ile kendisinde star ışığı görmeniz çok olası bir durum. Bunun yanında kendisi çeşitli gösterilerde başrol oyuncusu.

 

BORDER COLLİE

 

Son yıllarda zekâsı ile oldukça izlenmiş bu ırk İsviçre – İngiltere sınırlarında 300 yıldan uzun süredir çoban köpeği olarak kullanıldı. İnanılmaz hareketli, akrobatik ve yeni bir komutu 5 saniye gibi bir sürede algılayıp uygulayan, bunun yanında ortalama bir köpekten fazla olarak 250 kelimeyi aklında tutabilmektedirler.