Ana Sayfa>> Okurum Yahu
Okuma Süresi 5dk
Sağlıklı ve Dinlendirici Bir Uyku İçin Ne Yapılmalı ?
Can / 13 February
63 0
Kaliteli uyumak, dinlenmek ve uyunacak bir yer nasıl olmalı işte bu yazımızda bunlardan bahsettik

 

Uyku kaliteli bir yaşam için gerekli en önemli konulardan biri. Sürekli bölünen kötü bir uyku düzensizliğine sahip bir kişi, belirli algılama güçlükleri ve belirli bilgileri uzun süre hatırlayamama gibi sorunlar yaşayabilirler.

Peki kişi bu tip bir uykuyu kendisi seçiyor olabilir mi? Cevap kimi insanlar evet olsa da aslında yaşanacak olan sorunları kendi kişiliklerinden zaten var olan sorular zannetmektedirler.

Düzenli ve doğru bir uykuya sahip olan beden hormon dengesine bunun yanında da metabolizmada bir rahatlığa sahip olur.

Şimdi bu uykuya nasıl sahip oluruz?

 

Sessiz, karanlık ve hafif serin bir ortam uyku kalitesini arttıracaktır. Herhangi bir elektronik aletin çalışmaması, kolay ve sık bakılabilen bir saatin olmaması da önemli. Ne kadar uyuyabilen bir saatin olmaması da önemli. Ne kadar uyuyabileceğimizi, zor uykuyu daha da zorlaştıracaktır. Sabah ise ışık alan bir konum uyanmamanızı kolaylaştıracaktır.

Uyumadan önce uyku getiren ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar demleyip içebilir, yada laktik asit ile yorgunluk sağlamak için yoğurt ve ayran tercih edebilirsiniz. Uyku önce bir ritüel geliştirmek de, zaman daha kolay uykuya dalmanızı sağlayacak ve sizi şartlayacaktır. Ritüeliniz sayılan içecekler olabileceği gibi müzik dinlemek veya sevdiklerinize sarılmak gibi başka ritüeller de oluştura oluşturabilirsiniz. Ancak uyurken müzik dinlemek kaliteyi düşürecektir. Uyumadan önce alkol içmeyin, parlak ve aydınlık ortamlarda bulunmayın, egzersiz yapmayın mümkünse bilgisayar kullanmayın.